pfitowair

Rodzaje pracy robota

Najprostszym rodzajem ruchu robota jest ruch z punktu do punktu, nazywany PTP (ang. point-to-point). Ten typ pracy występuje przy prostych czynnościach manipulacyjnych jak np. przenoszenie detali czy zgrzewanie punktowe.

Wartościami zadanymi dla układu sterowania robota są współrzędne pożądanego końcowego położenia i orientacji efektora oraz czas trwania ruchu. Nie jest natomiast istotny kształt toru ruchu efektora.

 

W wieluprzypadkach ruch robota trzeba podzielić na kolejne etapy, narzucając położenia punktów pośrednich oraz przyjmując pożądane czasy trwania tych etapów. Ten rodzaj ruchu określany jest jako wielopunktowy, często stosowany jest skrót MP (ang. multiple-points). Oczywistym jest, że należy dążyć do skracania czasu trwania każdej operacji wykonywanej przez robota, co można uzyskać przez minimalizację czasu trwania każdego etapu pośredniego.

 

 

Można również podać przykłady zadań, w których efektor powinien dokładnie realizować zadaną ciągłą ścieżkę ruchu. Tak jest w przypadku malowania, spawania, sklejania, uszczelniania czy cięcia. Mówimy wówczas o pracy typu PC (ang. path-continuous). Oczywistym jest, że sterowanie tego typu może być realizowane tylko w robotach, które mają możliwość realizacji płynnego sterowania każdej z osi.

 

Roboty mobilne

Robot mobilnyto kompozycja różnorodnych fizycznych i informatycznych składników tworząca 4 podstawowe podsystemy:

•Ruchu (locomotion)

•Detekcji (sensing)

•Wnioskowania (reasoning)

•Komunikacji (communication).

 

Dodatkowo robot mobilny jest wyposażony w układy wykonawcze odpowiednie do zadań jakie ma wykonywać.

 

Roboty serwisowe

•wykonują autonomicznie lub częściowo autonomicznie usługi na rzecz człowieka lub jego otoczenia, poza działaniami produkcyjnymi (IFR).

•są formą przejściową w ewolucji od robotów przemysłowych do robotów osobistych spodziewanych w ciągu najbliższych 15-20 lat.

•są mobilne, zręczne, współoddziałują z człowiekiem (otoczeniem) lub wykonują autonomiczne działania na jego rzecz, mają bezpośredni kontakt z ludźmi –nie mogą ich zranić.

•powinny komunikować się za pomocą języka naturalnego, gestów, układu ciała, uczyć się poprzez naśladowanie.

•powinny wykrywać i odpowiednio reagować na emocje, powinny wyrażać emocje –aby stać się partnerami ludzi.

 

Robotyka a środowisko

Sprawność energetycznarobotów przemysłowych jest stosunkowo niska, nie przekracza 10%. W robotach specjalnych i usługowych jest jeszcze mniejsza.

Utylizacja robotówjest bardzo poważnym problemem. Roboty starzeją się w ciągu 5 lat, żywotność ich nie przekracza 15 lat.

Roboty w zasadzie nie zanieczyszczają środowiska. Jedynym wyjątkiem są roboty o napędach hydraulicznych. Napędy pneumatyczne są hałaśliwe.

Roboty stają się coraz bardziej estetyczne -zaczynają „dbać o urodę”.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl